11 naturalnych składników spożywczych, które hamują wypadanie włosów!

11 Skladnikow Spozywczych
Naturalne składniki od zawsze pomagają nam w zachowaniu odpowiedniej równowagi organizmu. Kluczem do prawidłowego funkcjonowania jest dieta - jedzenie nie tylko daje energię do życia, ale i buduje nasz organizm, w tym także włosy!

Jakie produkty powinniśmy spożywać, aby zachować zdrowe włosy i nie dopuścić do ich wypadania? Sprawdź, czego nie może zabraknąć w Twojej diecie i upewnij się, czy nie znajdujesz się w gronie osób narażonych na wypadanie włosów spowodowane złą dietą.

Witaminy i minerały, które mają pozytywny wpływ na włosy

Odpowiednio zbilansowana dieta może pomóc w walce z wypadaniem włosów - czy wiesz, że to właśnie złe nawyki żywieniowe są jedną z częstszych przyczyn tego zaburzenia organizmu?

Jeśli borykasz się z problemem wypadania włosów, zwróć uwagę na spożywane produkty i podczas przygotowywania posiłków, sięgaj po te, które zawierają 5 ważnych dla włosów witamin i minerałów. Witamina E, żelazo, cynk, witaminy z grupy B oraz witamina A odgrywają ważną rolę w całym procesie tworzenia się włosa: od cebulki, aż po zdrowe i zadbane łodygi. Dlaczego te składniki odżywcze są tak ważne? 

Witamina E to przeciwutleniacz, który zapobiega stresowi oksydacyjnemu i pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry głowy i włosów. Chroni także naszą skórę przed starzeniem się, zapaleniami i zwiększa przepływ krwi, a to z kolei poprawia stan naszych włosów. 

Żelazo pomaga czerwonym krwinkom przenosić tlen do komórek. Niedobór tego minerału często powoduje niedokrwistość, a ta przyczynia się do wypadania włosów. Żelazo odgrywa również ważną rolę w procesie wytwarzania hemoglobiny we krwi - to hemoglobina jest odpowiedzialna za przenoszenie tlenu m.in. do komórek, które stymulują wzrost włosów. 

CynkSkoro mówimy już o wzroście włosów - ważną rolę podczas wzrostu odgrywa również cynk. To on pomaga utrzymać prawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych i gruczołów olejowych wokół mieszków włosowych. Niedobór cynku przyczynia się do wypadanie włosów. 

Witaminy z grupy BPodstawowym białkiem, które tworzy włosy, skórę i paznokcie jest keratyna, a infrastrukturę keratynową naszego organizmu poprawia biotyna, czyli witaminy z grupy B. 

Witamina AMieszki włosowe wzrastają i są najszybciej rosnącą tkanką naszego ciała, dzięki witaminie A, która pomaga także gruczołom skóry wytwarzać sebum. Dieta uboga w witaminę A często prowadzi do przerzedzenia i wypadania włosów

Jedząc te produkty dbasz o włosy

Wiemy już jakich witamin i minerałów nie może zabraknąć w naszej diecie, teraz czas zastanowić się nad tym, w jakich produktach spożywczych należy ich szukać. Sama suplementacja często okazuje się niewystarczająca, a witamin i minerałów występujących w naturalnych składnikach nie jest łatwo zastąpić. 

Podczas konferencji Azjatyckiego Stowarzyszenia Chirurgii Odtwórczej Włosów w Pekinie przeprowadziłem na temat odpowiedniej dla włosów diety bardzo ciekawą rozmowę z doktorem Kenichiro Imagawa. Dyskusja doprowadziła nas do dość smutnego wniosku, że pacjenci owszem, pamiętają o witaminach i minerałach, jednak dostarczają je do organizmu z niewłaściwych źródeł! Zamiast zwracać uwagę na wartościową dietę, zazwyczaj jedynie sięgają po suplementy diety. A to zdecydowanie nie jest dobre podejście!

Jakie naturalne produkty powinny znaleźć się w diecie, aby zachować zdrowe włosy? Jest ich sporo. Orzechy brazylijskie są doskonałym źródłem selenu, zawarta w mandarynkach witamina C ułatwia przyswajanie organizmowi żelaza, które z kolei zawarte jest np. w czerwonym mięsie lub szpinaku. Jeśli wypadanie włosów jest spowodowane stanem zapalnym, pomóc może łosoś, orzechy włoskie, nasiona chia lub nasiona lnu (źródła kwasów tłuszczowych omega-3). 

Na dobrą jakość włosów mają również wpływ jajka, które są przepełnione biotyną oraz witaminą B. Jajka mają ogromny wpływ na lepszy wzrost włosów, nadają im również połysk i sprawiają, że stają się mocniejsze. Osoby, które nie mogą ich spożywać, powinny dostarczać do organizmu biotynę z innych źródeł, np. migdałów, awokado lub wspomnianego już łososia.

Diagnoza bez wychodzenia z domu

Lista powodów, przez które mogą wypadać włosy jest naprawdę długa. Obok niewłaściwej diety prym wiedzie stres, zaburzenia hormonalne czy genetyka. Skuteczne pozbycie się problemu jest możliwe dopiero w momencie odnalezienia przyczyny zaburzenia organizmu. Pomocna w diagnozowaniu na pewno będzie e-konsultacja (w HairCenter Kierach odbywa się za pośrednictwem portalu www.drkierach.pl), dzięki której możliwe jest rozwiązanie ponad 80% problemów związanych z wypadaniem włosów.

Taka forma wizyty lekarskiej pozwala np. zakwalifikować pacjenta do leczenia farmakologicznego, a następnie dobrać odpowiednie leki, zlecić wykonanie ewentualnych badań pomocniczych, omówić wyniki, a w późniejszym etapie skontrolować postępy leczenia czy przedłużyć receptę. 

Podczas e-konsultacji możliwe jest również zakwalifikowanie pacjenta do przeszczepu włosów, wraz z dokładnym określeniem ilości niezbędnych do przeszczepienia mieszków włosowych oraz wskazaniem ceny takiego zabiegu.
Dr Artur Kierach
Jestem lekarzem specjalizującym się w diagnozowaniu i leczeniu wypadania włosów włącznie z przeszczepem metodą FUE. 

Po studiach na Śląskim Uniwersytecie Medycznym wyjechałem na blisko rok do Oslo w Norwegii, gdzie zacząłem zgłębiać wiedzę na temat trychologii.

W 2012 roku przeprowadziłem się do Paryża, gdzie spędziłem następne 5 lat, pracując w Clinique Petrarque u dr Sydney Ohana na oddziale trychologicznym.

Zdobyte doświadczenie w diagnozowaniu, leczeniu farmakologicznym oraz zabiegowym wykorzystuje w swojej codziennej pracy po powrocie do Polski.

Po utworzeniu HairCenter Kierach z gabinetami we Wrocławiu oraz w Warszawie pomaga wraz ze swoim zespołem specjalistów, pacjentom w początkowych stadiach utraty włosów oraz w zaawansowanych stadiach łysienia.
© 2020-2022 DrKierach.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone!
Polityka PrywatnościRegulamin