Nie każdy wie, że samo wypadanie włosów nie jest chorobą – to objaw zaburzenia równowagi organizmu. Dzisiaj skupię się na 5 najczęstszych przyczynach utraty włosów, czyli niedoborze witamin i minerałów, chorobach skóry, chorobach przewlekłych, zaburzeniach hormonalnych i długotrwałym stresie. Na wstępie zaznaczam, że poza wspomnianą piątką, lista przypadłości przez które tracimy włosy jest naprawdę długa… Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia, więc im szybciej znajdziemy przyczynę, tym szybciej rozpoczniemy leczenie, a to pozwoli uzyskać najlepszy efekt w walce z wypadaniem włosów.
Niedobór witamin i minerałów, długotrwały stres
Stres towarzyszy wszystkim – w końcu żyjemy w biegu, nie brakuje nam obowiązków, a jakby tego było mało, życie uwielbia zaskakiwać. Chyba nie będę oryginalny, ale… stres naprawdę szkodzi naszemu zdrowiu, również i włosom. Dlatego warto się rozluźnić, odpocząć i skupić na pozytywnych aspektach naszego życia. Proponuję na dobry początek wziąć głęboki oddech, spacer powinien w tym pomóc. Po zrealizowaniu punktu pierwszego czas uzupełnić poziom witamin i minerałów w naszym organizmie. Przyczyną wypadających włosów często bywają braki biotyny, witaminy D3, cynku i żelaza.
Choroby skóry, zaburzenia hormonalne i choroby przewlekłe
W przypadku chorób skóry, zaburzeń hormonalnych i chorób przewlekłych sytuacja niestety nie jest już tak prosta, co mogą potwierdzić osoby zmagające się np. z łojotokowym zapaleniem skóry czy łuszczycą. Łojotok głowy najczęściej spotyka nastolatków w trakcie okresu dojrzewania, chociaż coraz częściej w moim gabinecie pojawiają się również pacjenci, których ten problem dotknął po 50. roku życia. W obu przypadkach ogromny wpływ na chorobę mają zachodzące w organizmie zmiany hormonalne. Łojotokowego zapalenia skóry nigdy nie można bagatelizować, w przypadku wystąpienia objawów choroby należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem trychologiem.
Wśród chorób, które wywołane są stricte zaburzeniami hormonalnymi znajdują się np. niedoczynności i nadczynności tarczycy. Osoby, które miały styczność z chorą tarczycą wiedzą, że ten mały organ potrafi przysporzyć organizmowi wielu kłopotów. Gdy tarczyca produkuje za mało lub za dużo hormonów, cierpią również i włosy. Dzisiejsze zestawienie zamykają choroby przewlekłe – i one nie pozostają obojętne naszym włosom! Według najnowszych badań wypadanie włosów powodować mogą nawet… nadciśnienie i wysoki poziom cholesterolu!
Diagnostyka – wypadanie włosów
Żaden z wymienionych powodów wypadania włosów nie jest niczym przyjemnym, a wspominałem zaledwie o kilku z długiej listy. W wielu przypadkach podjęcie leczenia może zatrzymać proces wypadania włosów i uchronić nas przed łysieniem. Nie warto zwlekać, osoby które niepokoi kondycja włosów powinny jak najszybciej skontaktować się z lekarzem trychologiem – dobranie prawidłowego leczenia i wdrożenie go na wczesnym etapie pozwala uzyskać najlepsze efekty.
Więcej ciekawych artykułów najdziesz na naszym blogu. Odwiedź nas na IG i TikTok. Potrzebujesz konsultacji stancjonarnej w gabinecie lekarskim we Wrocławiu lub.w Warszawie? Zadzwoń: +48 579645819 lub umów się online.
Badania na wypadanie włosów
Podstawowe badania diagnostyczne w przypadku wypadania włosów mają na celu ustalenie przyczyn problemu, które mogą być związane z niedoborami witamin, problemami hormonalnymi, chorobami autoimmunologicznymi czy stresem. Na początku lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny, pytając o styl życia, dietę, choroby przewlekłe, stosowane leki i historię wypadania włosów w rodzinie. Następnie wykonuje się badanie fizykalne skóry głowy, aby ocenić jej stan, gęstość włosów oraz obecność stanów zapalnych czy łuszczenia.
Najczęściej zalecane są badania krwi, które obejmują morfologię, poziom żelaza i ferrytyny, profil tarczycowy (TSH, FT3, FT4), witaminę D3, witaminę B12 oraz poziom hormonów płciowych, takich jak testosteron, DHEA-S czy prolaktyna. Ocena gospodarki hormonalnej jest szczególnie istotna u kobiet z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi, trądzikiem lub hirsutyzmem.
Trichoskopia
W niektórych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie trichoskopii, czyli nieinwazyjnego badania skóry głowy i włosów za pomocą specjalnego urządzenia z kamerą powiększającą. Trichoskopia pozwala na dokładną ocenę mieszków włosowych, wykrycie oznak miniaturyzacji włosów czy obecność nadmiernego łojotoku.
Jeżeli podejrzewa się choroby autoimmunologiczne, takie jak łysienie plackowate, mogą być konieczne dodatkowe badania, takie jak oznaczenie przeciwciał ANA, a czasem nawet biopsja skóry głowy. W niektórych przypadkach warto również zbadać poziom cukru we krwi i insuliny, szczególnie jeśli istnieje podejrzenie insulinooporności.
Badania diagnostyczne są kluczowe w ustaleniu właściwego leczenia wypadania włosów, dlatego tak ważne jest ich przeprowadzenie przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii.