7 Codziennych Czynności, Które Szkodzą Twoim Włosom!

Wypadanie włosów jest problemem, z którym boryka się coraz więcej osób. Nie jest to choroba, tylko zaburzenie organizmu, jednak pozostawione samemu sobie może prowadzić nawet do całkowitej łysiny. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele (np. niewłaściwa dieta, stres, problemy hormonalne, genetyka), a zwalczenia problemu możliwe dopiero po odnalezieniu tej trapiącej nasz organizm. Na co dzień szkodzimy również włosom nieświadomie - jestem przekonany, że wykonujesz chociaż 1 z 7 poniższych czynności, przez co znacznie osłabiasz kondycję włosów!

Jak postępować z mokrymi włosami?

Wiele z popełnianych przez moich pacjentów błędów odbywa się „na mokro” - zaczynając od częstego mycia głowy, a kończąc na niewłaściwej stylizacji.

BŁĄD nr 1
Najzdrowszym rozwiązaniem dla włosów jest mycie co ok. 2-3 dni, jednak jak tego dokonać, kiedy włosy się przetłuszczają? Jedną z głównych przyczyn przetłuszczających się włosów i łupieżu jest cukier - jeśli Twoje włosy wyglądają nieestetycznie i nieświeżo, przez co musisz je często myć, ogranicz (a najlepiej zupełnie odstaw) cukier.

BŁĄD nr 2
Pamiętaj, że włosy po umyciu są niezwykle wrażliwe i delikatne, dlatego nigdy nie wycieraj ich intensywnie i nie naciskaj ręcznikiem. Robiąc to nieświadomie osłabiasz i uszkadzasz włosy. Po umyciu należy dłońmi ściągać z nich jak największą ilość wody, następnie delikatnie przykładać do głowy czysty ręcznik, nie pocierając nim mokrej głowy.

BŁĄD nr 3
Błędem również jest zawiązywanie na mokrych włosach „turbanu” z ręcznika. Jeżeli zdecydujesz się na pozostawienia na głowie ręcznika, to przynajmniej nie ściskaj go zbyt mocno.

BŁĄD nr 4
Wrogiem mokrych włosów są także gorące narzędzia do stylizacji, np. prostownica czy lokówka. Zawsze należy ich używać na suchych włosach - narażanie mokrych włosów na wysoką temperaturę przyczynia się do uszkodzenie łodygi, co przy regularnym stosowaniu narzędzia sprawi, że włosy będą nadmiernie wysuszone, a końcówki rozdwojone.

Niewłaściwa dieta także powoduje wypadanie włosów!

Niewłaściwa dieta przyczynia się do większości zaburzeń organizmu, w tym także tych dotyczących włosów. Pacjenci często nie zwracają uwagi na spożywane produkty, doprowadzając tym samym swój organizm do ruiny. Dzisiaj skupmy się na używkach.

BŁĄD nr 5
Pijesz codziennie kawę w dużych ilościach? Nie rób tego! Nadmierne picie kawy osłabia kondycję włosów. Kawa wypłukuje z naszego organizmu cenne minerały (np. cynk), który ma duży wpływ na kondycję Twoich włosów.

BŁĄD nr 6
Kolejny błąd mający silny wpływ na jakość Twojej fryzury to częste spożywanie alkoholu. Napoje z dużą zawartością "procentów" podobnie jak kawa wypłukują z naszego organizmu cenne minerały, a dodatkowo jeszcze alkohol wysusza skórę głowy i ma duży wpływ na niszczenie/rozdwajanie się końcówek włosów.

BŁĄD nr 7
A jak jest z paleniem papierosów? Palenie powoduje skurcze w naczyniach krwionośnych, przez co włosy nie są odpowiednio odżywione! Po prostu w tkankach nie uwalniają się wystarczające ilości tlenu.

Złe nawyki warto zmienić - przekonaj się o tym na własnych włosach!

Diagnoza bez wychodzenia z domu

Lista powodów, przez które mogą wypadać włosy jest naprawdę długa. Obok niewłaściwej diety prym wiedzie stres, zaburzenia hormonalne czy genetyka. Skuteczne pozbycie się problemu jest możliwe dopiero w momencie odnalezienia przyczyny zaburzenia organizmu. Pomocna w diagnozowaniu na pewno będzie e-konsultacja (w HairCenter Kierach odbywa się za pośrednictwem portalu www.drkierach.pl), dzięki której możliwe jest rozwiązanie ponad 80% problemów związanych z wypadaniem włosów.

Taka forma wizyty lekarskiej pozwala np. zakwalifikować pacjenta do leczenia farmakologicznego, a następnie dobrać odpowiednie leki, zlecić wykonanie ewentualnych badań pomocniczych, omówić wyniki, a w późniejszym etapie skontrolować postępy leczenia czy przedłużyć receptę.

Podczas e-konsultacji możliwe jest również zakwalifikowanie pacjenta do przeszczepu włosów, wraz z dokładnym określeniem ilości niezbędnych do przeszczepienia mieszków włosowych oraz wskazaniem ceny takiego zabiegu.
Dr Artur Kierach
Jestem lekarzem specjalizującym się w diagnozowaniu i leczeniu wypadania włosów włącznie z przeszczepem metodą FUE. 

Po studiach na Śląskim Uniwersytecie Medycznym wyjechałem na blisko rok do Oslo w Norwegii, gdzie zacząłem zgłębiać wiedzę na temat trychologii.

W 2012 roku przeprowadziłem się do Paryża, gdzie spędziłem następne 5 lat, pracując w Clinique Petrarque u dr Sydney Ohana na oddziale trychologicznym.

Zdobyte doświadczenie w diagnozowaniu, leczeniu farmakologicznym oraz zabiegowym wykorzystuje w swojej codziennej pracy po powrocie do Polski.

Po utworzeniu HairCenter Kierach z gabinetami we Wrocławiu oraz w Warszawie pomaga wraz ze swoim zespołem specjalistów, pacjentom w początkowych stadiach utraty włosów oraz w zaawansowanych stadiach łysienia.
© 2020-2022 DrKierach.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone!
Polityka PrywatnościRegulamin