Kosmetyki

Czy kosmetyki pomogą Ci z wypadaniem włosów?

Kosmetyki
Czy kosmetyki pomagają w walce z wypadaniem włosów?

Zdrowy tryb życia w dzisiejszych czasach odgrywa ogromną rolę w naszym życiu – przykładamy wagę do tego jak wyglądamy, co jemy, w jakiej kondycji jest nasza skóra czy włosy. Świat znalazł się w miejscu, w którym wszystko jest na wyciągnięcie dłoni – mamy dostęp do wielu kosmetyków, leków czy lekarzy specjalistów, ale czy odpowiednio wykorzystujemy te wszystkie możliwości? Dzisiaj przyglądnijmy się kosmetykom – czy mogą być zamiennikami dla leków, np. w walce z wypadaniem włosów?

Po pierwsze: kosmetyki nie leczą!

Na dobry początek przypomnienie: każdy produkt ma inny skład – sprawdźmy go przed podjęciem decyzji o użyciu. Kosmetyki mogą zawierać w sobie różne detergenty, a te z kolei mogą szkodzić niektórym rodzajom włosów. Warto sięgać po takie kosmetyki, które zostały stworzone na bazie naturalnych składników – ryzyko, że wpłyną one negatywnie na nasz organizm jest znacznie mniejsze. Zanim jednak wybierzemy szampon czy odżywkę do włosów, przyjrzyjmy się również swoim włosom. Odpowiedź na pytania, czy mają one skłonności do łupieżu, przetłuszczania się, wypadania czy chociażby siwienia, pozwolą nam określić, który produkt jest dedykowany dla nas. Ma to duże znaczenie w pielęgnacji włosów – a główną rolą kosmetyków jest właśnie pielęgnacja (przede wszystkim czyszczenie i niwelowanie zapachu). Nawet te najlepsze nie są lekami, a więc nie sprawią, że źródło problemu zniknie. Ogólnodostępne produkty mogą poprawić wygląd naszych włosów, ale np. nigdy nie przywrócą nam utraconych mieszków włosowych. W celu znalezienie źródła problemu i wdrożenia skutecznych rozwiązań, zawsze niezbędna jest konsultacja lekarska i odpowiednio dobrane leczenie.

Szampon – kosmetyk czy lek?

Zadaniem szamponu jest przede wszystkim oczyszczanie włosów i skóry głowy – konsumenci oczekują od niego jednak znacznie więcej: ma koloryzować, zapobiegać wypadaniu, odżywiać… Niezależnie od tego, co obiecają nam producenci, musimy pamiętać, że wciąż jest to tylko kosmetyk – nie lek. Może pielęgnować skórę głowy i włosy, poprawiać ich wygląd, ale w przypadku pojawienia się problemów, takich jak np. wypadanie włosów czy choroby skóry głowy, zawsze powinniśmy skontaktować się z lekarzem i rozwiązywać je dedykowanymi do tego lekami.