Czy szampon to najlepszy wybór w walce w wypadanie włosów?

Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy zastanowić się czym jest szampon i w jakim celu go używamy.

Szampon to po prostu detergent, czyli roztwór mydła mający za zadanie oczyścić skórę głowy oraz włosy. Jest to bezsprzecznie najważniejsza jego funkcja.

Z czasem zaczęto stosować dodatkowe składniki, które oprócz oczyszczenia skóry sprawiają, że łodygi włosów są błyszczące, łatwiejsze do rozczesania i nie elektryzują się. Mówię tutaj o buforach, które nadają odpowiednie pH, środkach nabłyszczających i antystatycznych.

Szampon nie jest jednak w stanie wyleczyć stanów, których podłoże jest wewnątrzustrojowe, jak np. wypadanie włosów. Aby uporać się z wypadającymi włosami należy zdiagnozować przyczynę tego stanu. Samo wypadanie włosów nie jest chorobą, a jedynie objawem zaburzeń w homeostazie organizmu. Niedobory żywieniowe w tym witamin czy żelaza, zaburzenia hormonalne, duża ilość 5-alfa-reduktazy w mieszkach włosowych czy przewlekły stres to tylko niektóre z najczęstszych przyczyn wypadania włosów i szampon nie ma możliwości tych przyczyn wyeliminować, ani nawet zahamować ich następstw.

Jak ustaliliśmy wcześniej, wypadanie włosów nie jest chorobą samą w sobie więc szampon nie może być lekiem w takim przypadku. Nawet, gdyby do szamponu dodano prawdziwe leki hamujące wypadanie włosów jak minoxidil czy finasteryd to nie mają one szansy zadziałać. Mycie głowy przeciętnie trwa od 30-60 sekund i po tym czasie szampon jest spłukiwany. Minoxidil stosowany miejscowo na skórę głowy owszem działa, ale musi mieć kontakt ze skórą kilka godzin, by lek wchłonął się przez naskórek do skóry właściwej i mógł oddziaływać na mieszki włosowe, które właśnie w skórze właściwej rosną.

To tak, jakby zanurzyć palec w kawie na 60 sekund i mieć nadzieję, że kofeina się wchłonie i nas pobudzi. (Tego eksperymentu można spróbować w domu, oczywiście z chłodną kawą).

Specjalną grupą szamponów są te lecznicze, które zawierają substancje przeciwgrzybicze (czyli szampony przeciwłupieżowe). Te szampony działają ponieważ przyczyna problemu jest na powierzchni skóry czyli na naskórku. Podczas mycia grzyb powodujący łupież ma bezpośredni kontakt z lekiem i jest niszczony.

Podsumowując, wybieraj szampony, które dobrze oczyszczą twoją skórę głowy, nie powodują wysuszenia i swędzenia skóry, sprawiają, że twoje włosy są błyszczące i łatwe do rozczesania. Jeśli jednak masz problem z wypadaniem włosów, poszukaj pomocy u lekarza i nie licz, że kosmetyk cokolwiek wyleczy. Kosmetyk to nie lek.