Jak często myć włosy?

Dbanie o włosy to jeden z podstawowych nawyków higienicznych, a to jak często należy je myć od lat stanowi przedmiot sporów. Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez mycia głowy, ale są też tacy, którzy zabieg ten wykonują co kilka dni, a nawet raz w tygodniu! Kto ma rację? Jak zwykle w różnego rodzaju dyskusjach, prawda leży gdzieś pośrodku, a odpowiedź na pytanie jak często myć włosy, zależy tak naprawdę od wielu czynników.

Optymalne mycie włosów

Nie ma jednoznacznej i precyzyjnej instrukcji dotyczącej częstotliwości mycia włosów i zazwyczaj kierujemy się ich wyglądem oraz indywidualnymi potrzebami. Wiadomo, że włosy poszczególnych osób różnią się nie tylko kolorem i gęstością, ale również skłonnością do przetłuszczania, stopniem przesuszenia czy porowatością. Od tych cech w dużej mierze zależy to, jak długo po myciu będą się estetycznie prezentować. Dlatego najprościej jest uznać, że mycie włosów powinno się odbywać wtedy, gdy zaczynają nieładnie wyglądać.

Jak myć włosy?

W procesie dbania o włosy znaczenie ma nie tylko częstotliwość ich mycia, ale również to, w jaki sposób to robimy. I choć czynność ta wydaje się dziecinnie prosta, to warto wiedzieć, że mycie włosów może zarówno poprawić, jak i osłabić ich kondycję! Na co więc zwracać uwagę? Przede wszystkim trzeba dobrać odpowiedni szampon do konkretnego typu włosów, które należy dokładnie zmoczyć przed jego nałożeniem. Lepiej nie przesadzać z ilością kosmetyku – wystarczy naprawdę niewielka ilość, którą rozcieńczamy z odrobiną wody. Tak przygotowaną mieszankę nakładamy na skórę głowy i nasadę włosów, a następnie delikatnie masujemy opuszkami palców. Po spłukaniu czynność powtarzamy, znów bardzo dokładnie spłukujemy i nakładamy odpowiednią odżywkę. Na koniec pamiętamy, aby delikatnie odcisnąć włosy bez nadmiernego wycierania czy wykręcania. I to właściwie wszystko, jeśli chodzi o prawidłowe mycie włosów, którego efektem ma być świeża i zadbana fryzura!