Leczenie farmakologiczne

Jak przygotować się do leczenia farmakologicznego?

Leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne jest jedną z najpopularniejszych metod walki z wypadaniem włosów – często to właśnie po nie sięga lekarz, gdy wyeliminuje złą dietę czy przewlekły stres jako bezpośrednią przyczynę wypadania włosów. Odpowiednio dobrane leki pomagają zahamować proces wypadania włosów, za ich sprawą zmienia się także jakość włosów – wyglądają znacznie lepiej, zdrowiej i są gęstsze. Wielu pacjentom zależy na rozpoczęciu takiej kuracji, niestety jej skuteczność jest uzależniona od rodzaju łysienia. Nie bez znaczenia jest również czas rozpoczęcia leczenia i stopień zaawansowania wypadania włosów.

Leczenie farmakologiczne – kiedy i dla kogo?

Główną przeszkodą na drodze do wdrożenia leczenia farmakologicznego jest utrata zbyt wielu mieszków włosowych. Aby takie leczenie mogło przynieść oczekiwane efekty, pacjent musi zgłosić się do lekarza odpowiednio wcześnie, najlepiej od razu, gdy tylko zauważy u siebie problem wypadania włosów. Utraconych mieszków włosowych nie można odzyskać – nie odbudowują się one, a organizm nie tworzy ich na nowo – jedynym sposobem na odzyskanie mieszków włosowych jest ich przeszczepienie z innej części ciała. Do innych przeciwskazań zalicza się uczulenie na leki lub zdiagnozowanie przyczyny łysienia, która wymaga innych metod z wypadaniem włosów (przez co leczenie farmakologiczne nie przyniesie widocznych efektów). Efekty takiego leczenia są widoczne zazwyczaj już po pierwszych 3 miesiącach stosowania, dzięki czemu w wielu przypadkach rozpoczęcie leczenia farmakologicznego może odbyć się na zasadzie tzw. testu reaktywności. Taki test polega na przyjmowaniu najtańszych, najpopularniejszych leków dostępnych w aptekach. Lekarz nie zawsze może przeprowadzić test reaktywności – dlaczego?

Przed rozpoczęciem leczenia farmakologicznego

W niektórych przypadkach przed wdrożeniem leczenia farmakologicznego pacjent może zostać poproszony o wykonanie badań z krwi w celach diagnostycznych. Takie badania pozwalają lekarzowi znaleźć powód wypadania włosów – gdy istnieje podejrzenie, że łysienie jest efektem np. złej diety czy przewlekłego stresu, lekarz nie zdecyduje się na wprowadzenie leczenia farmakologicznego. Badania z krwi pacjenci często wykonują także po 3 miesiącach stosowania leczenia, dzięki czemu podczas wizyty kontrolnej, lekarz nie tylko weryfikuje efekty już wdrożonego leczenia, ale także kontroluje kondycję organizmu. Badania diagnostyczne stanowią pełen obraz tego co dzieje się w organizmie pacjenta – jeśli zlecony test reaktywności nie okaże się skuteczny, to m.in. z badań diagnostycznych lekarz będzie czerpał wiedzę o przyczynie wypadania włosów.

Jak rozpocząć leczenie farmakologiczne?

Leczenie farmakologiczne może zostać wdrożone jedynie przez lekarza, niemniej jednak nie zawsze wymaga to konsultacji w gabinecie. Takie leczenie często jest wdrażane już podczas e-konsultacji (W HairCentrer Kierach na stronie drkierach.pl). Lekarz zaprasza pacjenta do gabinetu stacjonarnego dopiero w sytuacjach, gdy leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów lub diagnoza czy samo leczenie wymaga włączenia dodatkowych metod,