Jak zahamować wypadanie włosów?

Osoby dotknięte problemem wypadania włosów często żyją z poczuciem, iż znalazły się w sytuacji bez wyjścia… Przeświadczenie to urasta do jeszcze większej rangi, gdy łysienie jest problemem rodzinnym (dziedziczonym w genach) lub gdy spróbowało się już wielu sposobów walki z problemem, a każdy z nich przynosił marne skutki. Czy walka z wypadanie włosów faktycznie z góry spisana jest na stratę i w przyszłości będziemy musieli pogodzić się z łysiną lub zdecydować na przeszczep włosów? Nie, nigdy nie powinniśmy podchodzić do problemu w ten sposób. Wypadanie włosów często jest zaburzeniem równowagi organizmu, które może być skutecznie zwalczone odpowiednio dobranymi lekami, aby jednak tak się mogło stać nieunikniona jest konsultacja z lekarzem – im dłużej ją odkładamy, tym bardziej sobie szkodzimy.

Gdzie leży źródło problemu wypadania włosów?

Osoby borykające się z problemem wypadania włosów często poszukują rozwiązania w Internecie. Strony internetowe podsuwają nam tysiące domowych rozwiązań, suplementów diety, kosmetyków, szamponów… Czy wystarczy nam włosów na głowie, aby spróbować każdego z nich? Na pewno nie warto ryzykować – większość z tych rozwiązań nie ma żadnego znaczenia dla naszych włosów, inne (np. kosmetyki czy suplementy diety) mogą jedynie poprawić jakość samej łodygi włosa – zahamowanie wypadania włosów możliwe jest dopiero wtedy, kiedy znajdziemy przyczynę takie stanu rzeczy i rozpoczniemy leczenie. Aby skutecznie rozwiązać problem musimy wiedzieć, gdzie leży jego źródło, a dopiero później wdrażać skuteczne i przemyślane rozwiązania.

Wypadanie włosów a predyspozycje genetyczne

Pacjenci często popełniają ten sam błąd – próbują na sobie rozwiązań, które okazały się skuteczne u kogoś innego. Duża różnorodność przyczyn wypadania włosów sprawia, że każdy przypadek łysienia jest inny, tym samym wymaga indywidualnego podejścia oraz odpowiednio dobranego leczenia. Jednym z najbardziej charakterystycznych typów wypadania włosów jest łysienie genetyczne, czyli takie, które dziedziczymy od członków naszej rodziny. Warto zaznaczyć, iż nie jest prawdą, że osoby które odziedziczyły geny predysponujące do łysienia nie mogą zahamować wypadania włosów. W takich przypadkach skuteczne okazuje się wdrożenie odpowiednio dobranego leczenia farmakologicznego, jednak aby tak się mogło stać pacjent powinen zgłosić się do lekarza w momencie, gdy nie utracił jeszcze zbyt wielu mieszków włosowych. Czas odgrywa tutaj kluczową rolę, ponieważ utraconych mieszków włosowych nie można odzyskać. Odpowiednio dobrane leczenie pozwala zahamować wypadanie włosów, a w przypadkach, w których na uzyskanie w pełni zadowalającego efektu jest już za późno, takie leczenie pozwala znacznie obniżyć koszt ewentualnego przeszczepu włosów.

Leczenie farmakologiczne – jak je rozpocząć?

Aby rozpocząć leczenie farmakologiczne konieczna jest konsultacja z lekarzem. W większości przypadków już na podstawie przeprowadzonego wywiadu i wyraźnych zdjęć skóry głowy istnieje możliwość dobrania odpowiednich leków. Konieczne okazuje się wykonanie badań krwi. Leczenie farmakologiczne można rozpocząć już podczas konsultacji online na stronie www.drkierach.pl. Jeśli pacjent kwalifikuje się do tej metody walki z łysieniem, pierwsze efekty powinny być widoczne już po ok. 3 miesiącach.