Znak zapytania

Wpływ słońca na włosy

Słońce, plaża, długo wyczekiwany urlop – jak tu nie kochać lata? Niestety, pomimo wielu radości, lato przynosi również sporo trosk związanych z urodą. O ile nauczyliśmy się chronić naszą skórę przed niszczącym działaniem promieni UV, to ciągle uczymy się, jak prawidłowo dbać o włosy. Nie jest to trudne – wystarczy poznać kilka wskazówek, aby cieszyć się pięknymi, zadbanymi pasmami przez cały rok!

Czy słońce niszczy włosy? Wpływ promieni UV na włosy

Złociste, naturalne refleksy to najbardziej pożądany odcień włosów. Aby uzyskać efekt sombre, nie trzeba korzystać z usług profesjonalnego fryzjera, ale wystarczy… wystawić głowę na działanie promieni słonecznych! Czyż to nie wspaniałe? Otóż niekoniecznie, bowiem wpływ słońca na włosy przynosi więcej szkody niż pożytku. Na pytanie, czy słońce niszczy włosy, odpowiedź jest jedna – niestety tak. Długotrwała ekspozycja włosów na promienie UV uszkadza proteiny, będące głównym budulcem włosów, przez co stają się matowe, osłabione i łamliwe. Co więcej, promienie UV utleniają melatoninę, przez co włosy, pozbawione naturalnego pigmentu, płowieją i zyskują nieciekawy odcień. Na szczęście można ograniczyć negatywny wpływ promieni UV – wystarczą dobre kosmetyki, odpowiednia pielęgnacja i … zdrowy rozsądek!

Kosmetyki z filtrem UV – skuteczna ochrona włosów przed słońcem

Aby zapewnić swoim włosom skuteczną ochronę, należy używać kosmetyków z filtrem UV. Mgiełki, oleje, odżywki bez spłukiwania – wybrane produkty powinny być wodoodporne, dzięki czemu nie tylko ochronią włosy przed słońcem, ale także zabezpieczą je przed szkodliwym działaniem soli morskiej czy basenowego chloru. Kosmetyki ochronne zawierają antyoksydanty w postaci witaminy C+E, polifenoli czy fitoestrogenów, które tworząc na włosach tzw. biofilm, zapewniają szybką i skuteczną regenerację. Wystarczy kilka aplikacji, aby włosy pozostały zdrowe, pełne blasku i gotowe na dalszy podbój lata!

Jak jeszcze chronić włosy?

Choć kosmetyki zapewniają skuteczną ochronę włosów przed słońcem, to warto wspomóc się dodatkowymi, uzupełniającymi metodami. W okresie wakacyjnym należy zrezygnować z zabiegów stylizacyjnych, takich jak farbowanie, prostowanie czy suszenie, które dodatkowo osłabiają i przesuszają wrażliwą strukturę włosów. Zamiast tego należy używać nakryć głowy – słomiane kapelusze, jedwabne apaszki czy czapki z daszkiem nie tylko osłaniają skórę głowy, ale są niezwykle modne i stylowe! Równie skutecznym rozwiązaniem jest… unikanie słońca. Popołudniowy spacer będzie przyjemniejszy od ekspozycji na słońcu w samo południe. Jak widać, lato nie musi kojarzyć się ze zniszczonymi włosami. Szkodliwe działanie promieni słonecznych można zlikwidować w prosty i przyjemny sposób. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to systematyczność i dobra praktyka! Jeżeli chcesz dodatkowo wzmocnić włosy i zadbać o prawidłową kondycję skóry głowy nie tylko w okresie letnim, zapisz się na konsultację online. Dzięki rzetelnej informacji i odpowiedniej diagnozie, Twoje włosy staną się piękne, zdrowe i mocne. Po prostu – dostaną drugie życie!