Popularność leczenie farmakologicznego wynika z wysokiej skuteczności tej metody oraz niewielkich kosztów związanych z jej wdrożeniem i stosowaniem. Często już podczas pierwszej wizyty pacjenci zostają poddani tzw. testowi reaktywności, który polega na przyjmowaniu przez określony czas najbardziej popularnych, najtańszych i ogólnie dostępnych leków. Jednym z nich jest właśnie finasteryd. Jakiś czas temu na blogu opublikowałem artykuł „Wszystko o finasterydzie – część 1” (TUTAJ), w którym poruszyłem tematykę wpływu finasterydu na płodność, odpowiedniego wieku na rozpoczęcie leczenia i długości trwania całej terapii. Mając na uwadze wiele wiadomości od pacjentów, wiem że przyjmowanie finasterydu wzbudza jednak znacznie więcej pytań.
Jakie efekty może przynieść stosowanie finasterydu?
Wielu pacjentów przed rozpoczęciem terapii zastanawia się, w jakim stopniu może ona pomóc w rozwiązaniu ich problemów. Badania nad finasterydem prowadzone są od lat, a to oznacza, że już od dawna znamy jego niesamowity wpływ na włosy i nie jest to nowy czy eksperymentalny lek. Dzięki przyjmowaniu finasterydu w bardzo wielu przypadkach możliwe jest zahamowanie procesu wypadania włosów w bardzo krótkim czasie – pierwsze efekty są już widoczne po zaledwie 3 miesiącach terapii! Pacjenci stosujący finasteryd, poza zahamowanie wypadania włosów, dostrzegają także wzmocnienie włosów i znaczne zwiększenie ich gęstości. W wielu przypadkach po ok. 2 latach przyjmowania tego leku zauważa się nawet kilkanaście nowych włosów na jednym centymetrze kwadratowym głowy.
Dlaczego finasteryd działa? Mechanizm jest dziecinnie prosty!
Przyczyna działania finasterydu jest naprawdę prosta – ten lek obniża stężenie DHT w organizmie pacjenta. Za wypadanie włosów często odpowiedzialne są androgeny, czyli właśnie hormony płciowe (Dihydrotestosteron, pochodna testosteronu). Okazuje się, że już nieznaczne obniżenie poziomu tego hormonu, pozwala zahamować proces wypadania włosów. Finasteryd jest również stosowany w przeroście prostaty.
W takim razie… czy finasteryd może być stosowany u kobiet?
Na pierwszy „rzut oka” może się wydawać, że skoro piszemy o pochodnej testosteronu, to problem dotyczy wyłącznie mężczyzn. Nie, nic bardziej mylnego! Problem wypadania włosów dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn – tak samo jest z posiadaniem androgenów. Co prawda łysienie androgenowe częściej powoduje łysienie u mężczyzn niż u kobiet, jednak bardzo często zdarzają się również pacjentki, które tracą włosy właśnie przez androgeny. Mając na uwadze powyższe, u niektórych pacjentek ze zdiagnozowanym łysieniem androgenowym finasteryd może okazać się odpowiednim lekiem. Przed wdrożeniem takiego leczenia u kobiet konieczne jest sprawdzenie poziomu androgenów we krwi i potwierdzić ich nadprodukcję przez organizm.
Znalezienie przyczyny wypadania włosów
Walka z wypadaniem włosów nie powinna odbywać się ani na własną rękę, ani w ramach eksperymentów. Po prostu szkoda na to czasu, pieniędzy i zdrowia. Czas odgrywa tutaj kluczową rolę – zwlekanie z podjęciem działań może doprowadzić do utraty mieszków włosowych, a w takim wypadku leczenie farmakologiczne nie będzie możliwe. Ważne jest znalezienie przyczyny wypadania włosów i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jeśli jesteś zainteresowany wdrożeniem leczenia farmakologicznego, skontaktuj się z lekarzem, w gabinecie stacjonarnym lub na drkierach.pl