Bardzo dużo mówi się o korzyściach, które daje nam stosowanie różnych szamponów – producenci często reklamują swoje kosmetyki jako produkty zwalczające łupież, zapobiegające przetłuszczaniu się włosów, zwiększające ich objętość czy nawet wpływające na kolor… Słyszymy o setkach plusów, jednak nikt nie wspomina o efektach ubocznych – co wcale nie oznacza ich braku! Stosowanie nieodpowiedniego dla naszego rodzaju włosów szamponu może mieć na nie zły wpływ – na co należy zwracać uwagę, i co powinno nas skłonić do zmiany szamponu?
Od łupieżu po wypadanie włosów
Jedną z najczęstszych dolegliwości skóry głowy jest łupież. Powodują go grzyby (Malassezia), które stają się groźne dla człowieka dopiero wtedy, gdy zaczynają się intensywnie namnażać. Osoby, które dostrzegają na swojej głowie łupież, zazwyczaj działają na „własną rękę” i sięgają po ogólnie dostępne szampony. Często takie rozwiązanie okazuje się pomocne, jednak zdążają się również przypadki, gdy walka z łupieżem może nieść za sobą skutki niepożądane. Jednym z najbardziej niebezpiecznych aspektów stosowania nieodpowiedniego dla danego pacjenta szamponu przeciwłupieżowego jest wypadania włosów. Zadaniem wielu szamponów przeciwłupieżowych jest wysuszenie skóry głowy, co nie tylko prowadzi do zwiększonego złuszczania naskórka, ale czasami i talogenowej utraty włosów. W większości przypadków nie powinno nas to niepokoić, gdyż takie wypadanie włosów nie jest zjawiskiem niebezpiecznym i kończy się razem ze stosowanie danego szamponu. Należy pamiętać również o tym, że niektóre składniki znajdujące się w wielu szamponach przeciwłupieżowych nie powinny być stosowane przez dłuższy czas, dlatego ważne jest aby ostrożnie używać takich produktów. Walkę z łupieżem warto kontynuować pod okiem lekarza, który dobierze dla nas odpowiednie środki zwalczania łupieżu.
Zniszczone, poplątane włosy…
Częstym efektem ubocznym źle dobrego szamponu jest także zła kondycja włosów. Zły dobór szamponu i/lub jego nieodpowiednie stosowanie może prowadzić do plątania się czy uszkodzenia włosów. Na pewno wiele osób słyszało lub samemu doświadczyło tzw. „skołtunienia” włosów – jedną z najczęstszych przyczyn takiego plątania się włosów jest właśnie mycie ich źle dobranym szamponem. Np. w sytuacji, gdy niepoprawnie stosujemy szampon (np. dajemy go za dużo lub źle spłukujemy z włosów) naskórek na naszej głowie może podnosić się do góry, a starsze włosy zaczynają nachodzić na siebie i się zazębiać – przez co włosy się plączą, co w rezultacie sprawia, że ciężko jest je rozczesać i zaczynają się niszczyć. Takie splątania włosów należy wyciąć i pomyśleć o zmianie szamponu.
Kosmetyki nie leczą
Musimy pamiętać, że kosmetyki mogą wpływać na wygląd i kondycję naszych włosów – niemniej jednak nigdy nie są pomocne w walce z problemami medycznymi. Kosmetyki nie sprawią, że rozwiążemy problemy zdrowotne, ponieważ nie są lekami. Gdy dostrzegamy na swojej głowie jakiś problem (np. wypadanie włosów czy łupież) zawsze warto zasięgnąć porady lekarza, który może przepisać nam pomocne leki – bez zbędnego eksperymentowania z drogimi kosmetykami.