Leczenie farmakologiczne jest jedną z najpopularniejszych metod walki z łysieniem. Jego popularność wynika przede wszystkim z wysokiej skuteczności oraz z prostoty tej metody. Pacjenci, którzy nigdy wcześniej nie próbowali leczenia farmakologicznego, często już podczas pierwszej wizyty zostają poddani tzw. testowi reaktywności, który polega na przyjmowaniu przez określony czas najbardziej popularnych, najtańszych i ogólnie dostępnych leków, które wykazują dużą skuteczność w testach klinicznych. Wśród leków stosowanych w leczeniu farmakologicznym prym wiedzie finasteryd. Zapraszam do lektury pierwszego wpisu z cyklu „Wszystko o finasterydzie”.
Po pierwsze – nigdy nie jest za wcześnie na leczenie finasterydem
W przypadku leczenia farmakologicznego czas odgrywa kluczową rolę, dlatego śmiało można napisać, iż na takie leczenie nigdy nie jest za wcześnie. Musimy pamiętać, że ta metoda walki z łysieniem sprawdza się do momentu, aż nie utracimy zbyt wielu mieszków włosowych. Utraconych mieszków włosowych nie można odzyskać, więc im później leczenie zostanie wdrożone, tym słabszych efektów powinniśmy oczekiwać. Leczenie farmakologiczne stosuje się nawet u pacjentów przed 20. rokiem życiem. Jeśli ich typ łysienia kwalifikuje się do takiego leczenia, a pacjent dobrze reaguje na lek, nie ma przeciwskazań aby wdrożyć finasteryd nawet u osiemnastolatka.
Finasteryd a płodność
Przyjmowanie finasterydu, tak jak każdego innego leku, może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych, na co często zwracają uwagę pacjenci po przeczytaniu ulotki. Musimy pamiętać, że skutki uboczne są nieodzownym elementem praktycznie wszystkich leków – również tych dostępnych bez recepty. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że każdy lek przed dopuszczeniem do obiegu jest dokładnie badany i testowany – gdyby nie był bezpieczny, nie znalazłby się w sprzedaży. Oczywiście należy być świadomym ewentualnych działań nieporządanych, niemniej jednak nie możemy zapominać, iż nie występują one u wszystkich, a jedynie u pojedynczych pacjentów. Na przykład w przypadku finasterydu często mówi się o zaburzeniu popędu seksualnego czy problemach z płodnością. Jak wygląda to w praktyce? Przy zażywaniu tego leku poziom testosteronu się nie zmienia, hamuje on jedynie nieznacznie jego konwersję na dihydrotestosteron powodującego miniaturyzację mieszków włosowych. Pacjenci przyjmując finasteryd bez problemu mogą powiększać rodzinę, jednak osoby niepokojące się tym zagadnieniem często proszone są o zbadanie ruchliwości plemników przed rozpoczęciem terapii i w jej trakcie. Porównanie wyników obu badań pozwala rozwiać ewentualne wątpliwości.
Ile trwa leczenie finasterydem?
Leczenie finasterydem często może trwać nawet całe życie. Jeśli nie wiąże się ono z żadnymi stutakimi ubocznymi, to nie warto go przerywać, ponieważ bardzo korzystnie wpływa na włosy. Jeśli widzimy, że w naszej rodzinie (ojciec, dziadek) łysienie postępowało, nas również może dotknąć łysienie typu androgenowego, które bez odpowiednio dobranego leczenia farmakologicznego będzie postępować w kolejnych latach. Finasterd polepsza jakość włosów i hamuje ich wypadanie, jednak z wiekiem jego zażywanie nabiera również dodatkowego znaczenia. U starszych mężczyzn ten lek zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty, co jest dodatkowym atutem przyjmowania finasterydu.
Wdrożenie leczenia farmakologicznego
Leczenie farmakologiczne, to nie tylko leczenie finsaterydem. Dobranie odpowiedniego dla danego przypadku leczenia wymaga konsultacji z lekarzem i w wielu przypadkach odbywa się to już w trakcie pierwszej e-kosnultacji (w HairCenter Kierach na stronie www.drkierach.pl) . Pacjent uzupełnia formularz medyczny, w którym odpowiada na istotne pytania oraz załącza zdjęcia swojej głowy, co w wielu przypadkach wystarcza do postawienia diagnozy lub rozpoczęcia testu reaktywności.