Leczenie farmakologiczne leczenie łysienia

Przeprowadź test reaktywności i sprawdź, czy możesz zahamować wypadanie włosów w 3 miesiące!

Leczenie farmakologiczne

Wypadają Ci włosy? Leczenie łysienia jest możliwe. Możliwość zahamowania tego procesu jest uzależniona od czasu reakcji na problem. Im dłużej pacjenci zwlekają z wizytą u lekarza, tym ich szanse na skuteczne rozwiązanie problemu za pomocą leczenia farmakologicznego maleją. Dlaczego się tak dzieje? Miniaturyzacja i w konsekwencji zanik mieszka włosowego doprowadza do utraty włosów. Osoby borykające się z utratą włosów zachęcam do przeprowadzenia testu reaktywności, na podstawie którego dowiemy się, czy zahamowanie wypadania włosów z wykorzystaniem najbardziej podstawowych leków jest możliwe.

Czym jest test reaktywności – leczenie łysienia.

W zdecydowanej większości przypadków wypadania włosów skuteczne w zwalczaniu problemu okazuje się odpowiednio dobrane leczenie farmakologiczne. Przyczyn wypadania włosów może być naprawdę wiele, jednak leczenie farmakologiczne jest w stanie pomóc w walce z wieloma z nich. Jednym z niezwykle popularnych sposobów dobierania leków jest tzw. test reaktywności, który często jest pierwszym etapem leczenia wypadania włosów. Polega on na sprawdzeniu odpowiedzi mieszków włosowych na najprostsze i najtańsze preparaty dostępne na rynku. W teście reaktywności wykorzystywane są wyłącznie substancje, które mają potwierdzoną skuteczność w dużych badaniach klinicznych. Test reaktywności trwa 3-4 miesiące – tyle potrzebują mieszki włosowe aby się zregenerować i wyprodukować nową łodygę. W ponad 80% przypadków odpowiedź organizmu jest pozytywna, co rozwiązuje problem wypadania włosów.

Jak wykonać test reaktywności?

Test reaktywności może zostać przeprowadzony już w trakcie konsultacji online. Wystarczy wejść na stronę w www.drkierach.pl i uzupełnić formularz medyczny. Na podstawie przekazanych informacji i przesłanych zdjęć podejmę decyzję, czy konkretny przypadek kwalifikuje się do rozpoczęcia leczenia farmakologicznego. Pacjent po e-konsultacji otrzymuje listę badań, które powinien wykonać, plan leczenia na 3 miesiące, szczegółowe zalecenia oraz, jeśli jest taka potrzeba, receptę elektroniczną.

Czy leczenie farmakologiczne jest dla każdego?

Musimy pamiętać, że każdy pacjent oraz sposób łysienia jest inny, dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek kroków zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem. Jeśli nie utraciliśmy jeszcze zbyt wielu włosów, leczenia farmakologiczne jest rozwiązaniem, od którego należy rozpocząć walkę z problemem.

Więcej ciekawych artykułów najdziesz na naszym blogu. Odwiedź nas na IG i TikTok. Potrzebujesz konsultacji stancjonarnej w gabinecie lekarskim we Wrocławiu lub.w Warszawie? Zadzwoń: +48 579645819 lub umów się online.

łysienie androgenowe leczenie online trycholog
lek.Artur Kierach oraz jego zespół pomagają w odzyskiwaniu włosów od 2011 roku

Porada online na stronie drkierach.pl to usługa umożliwiająca konsultację z lekarzem specjalizującym się w trychologii, czyli dziedzinie medycyny zajmującej się problemami związanymi z włosami i skórą głowy. Proces konsultacji online składa się z kilku kroków:

  1. Wypełnienie kwestionariusza: Pacjent opisuje swój problem, odpowiada na pytania dotyczące stanu zdrowia i załącza zdjęcia przedstawiające stan włosów oraz skóry głowy.
  2. Otrzymanie zaleceń: Na podstawie dostarczonych informacji lekarz przygotowuje indywidualny plan leczenia, który może obejmować receptę na odpowiednie leki oraz listę badań diagnostycznych do wykonania.
  3. Kontynuacja leczenia: Po wdrożeniu zaleceń pacjent obserwuje efekty terapii. Jeśli problem nie ustąpi, zalecana jest wizyta w gabinecie w celu dalszej diagnostyki i leczenia.

Konsultacje online przeprowadzają lekarze specjalizujący się w chorobach włosów i z doświadczeniem w przywracaniu gęstości włosów. Usługa konsultacji online jest dostępna 24/7, a odpowiedzi udzielane są w ciągu dwóch dni roboczych. Jest to profesjonalne wsparcie dla osób poszukujących rzetelnej informacji oraz pomocy w problemach związanych z wypadaniem włosów.

Wybór lekarza zamiast kosmetologa w przypadku problemów z wypadaniem włosów jest kluczowy, ponieważ wypadanie włosów często ma podłoże medyczne, a nie tylko estetyczne. Lekarz, zwłaszcza dermatolog trycholog, może postawić trafną diagnozę i wdrożyć skuteczne leczenie, podczas gdy kosmetolog trycholog skupia się głównie na pielęgnacji skóry i włosów, bez możliwości przeprowadzania zaawansowanej diagnostyki i terapii farmakologicznej.

Wypadanie włosów może wynikać z różnych przyczyn, takich jak:

  • Zaburzenia hormonalne (np. nadmiar DHT w łysieniu androgenowym, problemy z tarczycą, PCOS). Niedobory witamin i minerałów (np. niedobór żelaza, cynku, biotyny). Choroby autoimmunologiczne (np. łysienie plackowate, toczeń). Choroby skóry głowy (np. łojotokowe zapalenie skóry, grzybica, łuszczyca). Efekty uboczne leków lub stres i dieta.

Lekarz ma możliwość zlecenia badań laboratoryjnych, takich jak:

  • Morfologia krwi (sprawdzanie anemii, niedoborów składników odżywczych). Poziom hormonów (TSH, FT3, FT4, testosteron, DHT). Trichoskopia (badanie skóry głowy i mieszków włosowych pod mikroskopem). Biopsja skóry głowy (w przypadku podejrzenia chorób autoimmunologicznych).

Dzięki temu lekarz może dobrać indywidualne leczenie, np.:

  • Leki na receptę (finasteryd, minoksydyl, dutasteryd). Suplementację dopasowaną do wyników badań. Zabiegi medyczne, takie jak mezoterapia osoczem bogatopłytkowym (PRP) czy terapia światłem LED.

Kosmetolog nie może:

  • Przeprowadzać badań diagnostycznych. Przepisywać leków ani diagnozować chorób. Stosować metod leczniczych, które wymagają medycznego nadzoru.

Kosmetolog może pomóc w pielęgnacji skóry głowy, doborze kosmetyków i wykonaniu zabiegów poprawiających kondycję włosów, ale jeśli problem jest poważny, wizyta u lekarza jest konieczna, aby nie tracić czasu na nieskuteczne terapie.

wpływ słońca na włosy
Zawalcz o zdrowe włosy już dziś